7 zlatých pravidel finančního plánování

1. Zbavte se drahých dluhů

Občas nás rodiče ani škola nenaučí šetřit nebo si zkrátka a dobře chceme dopřát a koupit něco teď hned. Neuvažujeme nad škodlivostí půjček. 1. zlaté pravidlo nám vysvětlí proč opravdu není dobré si půjčovat a proč je lepší si na svůj sen chvíli počkat.

2. Vytvořte si provozní finanční rezervu

Každý to asi zná. Ráno vstanete a do chodidla se vám zakousne kostička lega, pak se polejete horkou kávou, do práce kuli převlékání přijedete pozdě a takto to pokračuje celý den. Nakonec se vám rozbije lednice, pračka a ještě manželka nabourá auto. Kde pak honem vzít peníze?

3. Dobře a levně pojistěte rodinu a majetek

Nejen díky situacím, které jsme si vyjmenovali v předešlém případě, je potřeba se zajistit. Pokud nejsme dostatečně zajištěni financemi a majetkem, tak využijeme pojištění. Sami sebe zajistíme proti propadu příjmů v krizové situaci. Majetek je třeba také chránit, vzhledem k možnosti velké finanční ztráty a pravidelně pojištění kontrolovat, zda je nastavené správně.

4. Vyřešte si vlastní bydlení

Myslíte si, že je lepší bydlet ve vlastní nemovitosti nebo někomu stále platit nájem a být neustále v očekávání ukončení nájmu, protože majitel nemovitost bude potřebovat využít třeba pro vlastní potřeby? Rozhodnutí nechám na vás. Shlédněte video a sami se rozhodněte.

5. Pravidelně investujte do výnosných strategií

Investování je dnes velkým tématem a to nejen inflaci, ale i kuli rychlém nárůstu cen nemovitostí. Pro mnohé lidi se tudíž stane doslova nereálným, aby na své bydlení našetřili za jeden život. Co vám může pomoci překonat inflaci, našetřit peníze na vlastní bydlení, nachystat dostatek peněz pro děti nebo peníze na stáří, mít finanční rezervu a splnit si své sny?

6. Nedržte volné prostředky na běžných účtech

Často slyším větu: "Mám své peníze na běžném účtu, tam jsou v bezpečí a mám své jisté.". Peníze se ovšem na běžném účtu doslova válejí a nic nedělají. Proč změnit uvažování, udělat z peněz své vlastní zaměstnance a poslat je každý den do práce? Jak by se vám líbilo, kdyby vám vaše již vydělané peníze, každý měsíc přinesli další peníze? Jak by se vám líbolo, kdyby peníze pracovali pro vás a ne vy pro ně?

7. Optimalizujte drahé produkty

Dalším častým výrokem je: "Mám pojistku již 12 let a je skvěle nastavena.". Také to tak máte? Jste si jisti, že ještě po té době je smlouva opravdu aktuální a kryje rizika, která jsou aktuální dnes? Proč je důležité pravidelně kontrolovat stav produktů je opět vysvětleno v krátkém videu.