Pronájem s realitním makléřem nebo bez něj?

08.01.2024

Investiční byty a domy jsou dlouhodobě zajímavou variantou pasivního příjmu. Vy jakožto majitel se o takovou nemovitost ovšem musíte starat. Čím lépe se o ni staráte, tím lepšího nájemníka dokážete sehnat, můžete mít vyšší nájemné a méně starostí. Zní to vše jednoduše, kdo již pronajímá, ví že zase až tak jednoduché to není. Jak najít spolehlivého nájemníka? Jak určit výši nájmu? Kdo vám hlídá aktuálnost znění vašich nájemních smluv? Kdo řeší problémy nájemníků? Kdo hlídá stav nemovitosti, provádí běžnou údržbu, informuje vás o nutných opravách a shání řemeslníky?

Pronajmu si nemovitost sám a ušetřím za makléře!

Někteří lidé pronajímají své nemovitosti sami, protože to zvládnou, nechtějí platit provizi nebo mají špatnou zkušenost s realitním makléřem. Samozřejmě, že špatnou zkušenost nelze z paměti lehce vymazat, nicméně stejně jako narazíte na makléře nekvalifikované a nespolehlivé, tak existují makléři profesně schopní a spolehliví. Kvalita nabízených služeb a samotné provedení obchodu v posledních letech hodně vzrostla. Když si vyberete makléře, kterého jeho práce baví, nebude s profesionalitou nejspíše problém.

Jako realitní makléř si při zprostředkování pronájmů nechávám proplácet provizi pouze od budoucího nájemníka. Vlastník nemovitosti tedy o nic nepřichází, navíc nutnost úhrady provize může vypovídat o solventnosti klienta. Pokud má problém s úhradou provize, může být v budoucnu problém i s platbami nájemného. Nejde samozřejmě o pravidlo, ale určité vodítko to být může.

Nafotím si nemovitost a budu inzerovat sám!

Lidé vybírají převážně očima, a proto je pěkná a kvalitní prezentace velice důležitá. Především pro pronajímatele, kteří požadují vyšší nájemné. Doby, kdy se nemovitosti fotily na staré mobilní telefony z nelichotivých úhlů a ve špatných světelných podmínkách, jsou snad už pryč. Profesionální realitní makléř ví, jak vše správně nafotit, dobře popsat a inzerovat na velkém počtu inzertních serverů. Můžete samozřejmě vytvořit prezentaci svépomocí, každopádně počítejte s investovaným časem na zpracování, který se dá využít příjemněji. Inzerci na některých realitních serverech si také můžete zaplatit jakožto vlastník nemovitosti, ale proč byste to dělali, když vám tuto službu zprostředkuje realitní makléř Jitka Mayerová zdarma? Využívam navíc servery, o kterých ze zkušenosti vím, že fungují. Inzerce vlastníka nemovitosti na bezplatných serverech přináší úskalí. Myslíte, že se budou ozývat pouze opravdoví zájemci, nebo nekonečný zástup realitních kanceláří?

Sami porovnejte inzerci některých majitelů a bohužel i některých realitních kanceláří s inzercí realitního makléře Jitky Mayerové.

Je potreba si nájemce ověřit?

Bezpochyby. Zda na vás udělá potencionální nájemník dobrý dojem je sice důležité, ale moc vám toho nepoví například o tom, jestli bude mít na úhradu nájemného, zdali není v exekuci apod. Zkušený realitní makléř by měl mít přístup do centrální evidence exekucí. Měl by vám zároveň sdělit, kolik proběhlo prohlídek, kdo projevil vážný zájem a kteří zájemci jsou i finančně prověřeni a jsou tedy vhodnými kandidáty. Finální výběr je každopádně plně na vás. Realitní makléř zpravidla ví, na jaké otázky se zeptat, tak aby dokázal eliminovat možné budoucí komplikace.

Dokážu si kvalitní nájemní smlouvu sepsat sám?

Ano, pokud jste vystudovaný právník nebo advokát. Jestliže se ovšem v občanském právu nepohybujete, nechte tyto úkony raději profesionálům. Na internetu jsou sice ke stažení zdarma vzory nejrůznějších smluv, ale jejich využití opravdu nedoporučuji. Nemáte jistotu, že jsou právně správně. I váš vzor nájemní smlouvy, který kdysi připravil renomovaný právní zástupce, si zaslouží včasnou kontrolu, protože dochází k aktualizacím právních předpisů a stará smlouva pak může být v rozporu s předpisy nebo úplně neplatná. Realitní makléř (Jitka Mayerová) spolupracuje s advokátem, který dokáže vyhotovit nájemní smlouvu přímo vaší nemovitosti na míru, popřípadě i aktivně navrhne úpravy, které vnímá vzhledem k charakteru nemovitosti jako důležité. Samozřejmostí je i aktuální znění smluv platné dle zákona.

Ať už se rozhodnete pro služby profesionálního realitního makléře, či pronájem nemovitosti na vlastní pěst, mějte na paměti, že realitní makléř se perfektně postará nejen o kvalitní nafocení nemovitosti a sepsání inzerátu, ale také o prezentaci na placených realitních serverech, zajistí právní služby a vybere z oslovených zájemců toho, který je pro danou nemovitost nejvhodnější. To vše vám ušetří spoustu času i nervů.

Realitní makléř Jitka Mayerová
Realitní makléř Jitka Mayerová

A že kvůli provizi makléře máte menší výběr potenciálních nájemníků? koho vlastně chcete vybírat? Z těch, kteří nezaplatí provizi a nedělá jim tudíž problém se zase brzy odstěhovat? Z těch, kteří si nejsou schopni našetřit rezervní finance? Nebo chcete spíše mít možnost vybírat z těch, kteří šetřit dokážou a jsou schopni s největší pravděpodobností zároveň platit včas nájem? Díky proplacení provize se budou s největší pravděpodobností stěhovat za delší dobu, takže nebudete mít takovou fluktuaci.

Při zprostředkování pronájmu realitním makléřem Jitkou Mayerovou dostanete profesionální a spolehlivou službu, která chrání vaše zájmy a majetek, zároveň je korektní vůči nájemníkům. Neztrácíte finální slovo nad tím, kdo ve vaší nemovitosti bude bydlet, za jakých podmínek a za jakou cenu. Dle mého názoru dobrý realitní makléř dává své doporučení, vlastník nemovitosti rozhoduje.

Online rezervace

Článek vám nestačil a přeci jen byste ocenili další pomoc, zodpovězení jiných dotazů nebo osobní konzultaci? Zarezervujte si termín včas nebo navrhněte termín a rezervaci vám potvrdím e-mailem či telefonicky.