Odhad nemovitosti

Kdo odhad potřebuje?

Ocenění nemovitosti je v současné době důležitý z mnoha různých důvodů. Ať už se řadíte mezi prodejce, kteří chtějí svůj majetek prodat za dobrou cenu, nebo naopak sháníte místo k bydlení a odmítáte za nemovitost zaplatit více, než na kolik reálně přijde, určitě se vyplatí znát její skutečnou hodnotu. Kromě toho budete odhad nemovitosti potřebovat také v následujících případech:

  • odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení,
  • odhad ceny nemovitosti pro účely rozvodového řízení,
  • ocenění nemovitosti pro finanční úřad,
  • ocenění nemovitosti za účelem sjednání hypotéky

K vyhotovení odhadu hodnoty nemovitosti slouží několik různých metod, ale každá má svá specifika. Pro indikaci obvyklé ceny (a nebo také tržní hodnoty) nejčastěji využívám porovnávací metodu, ve které porovnávám vypočítanou cenu nemovitosti s cenami podobných objektů, které jsou umístěné ve stejné lokalitě.


Oceňovací metody

Porovnávací

Zřejmě nejvyužívanější metoda v oceňování nemovitostí. Používá se pro stanovení ceny obvyklé. S oceňovanou nemovitostí se porovnávají nejpodobnější nemovitosti v dané lokalitě a v daném časovém období.

Výnosová

Slouží ke stanovení ceny na základě budoucích výnosů, které nemovitost může generovat. Používá se často pro odhady komerčních nemovitostí nebo investiční nákupy bytů a bytových domů.

Nákladová

Pro odhady nemovitostí se používá zřídka. Touto metodou se sledují náklady na postavení nemovitosti. Používá se u nemovitostí, které jdou velice těžko porovnat. Jsou to například stavby dopravní infrastruktury.

Cenu nemovitosti můžete spolehlivě zjistit díky odhadcům jako jsem já, kteří provádí odhad většinou na základě prohlídky a několika specifických parametrů. Ne vždy je přitom nutné mít k dispozici znalecký posudek o ceně přímo od soudního znalce. V určitých případech si totiž člověk vystačí s odhadem ceny nemovitosti od realitního makléře. 

Potřebujete-li poradit, jak nastavit cenu při prodeji nemovitosti, vyplatí se oslovit spíše odhadce živnostníka, který působí samostatně, nebo odhadce z konkrétní realitní kanceláře. Jejich služby mohou být zpoplatněny, ale realitní kanceláře dnes často nabízí také odhad nemovitosti zdarma v případě prodeje s daným makléřem. To platí i o mých službách. Ve chvíli, kdy se rozhodnete dále využít mých služeb, tak odhad neplatíte. O radu je pak můžete požádat i za účelem ocenění nemovitosti pro dědické řízení nebo rozvod. Odhad s takovým účelem vypracovávám také nejčastěji.

Na cenu nemovitosti má významný vliv lokalita, ve které se nemovitost nachází. Dále její stav, velikost, celkové provedení, vybavení a spoustu dalšího. Lidé si často myslí, že když soused o ulici vedle prodal za určitou částku, tak oni přeci musí také. Bohužel se cena může výrazně lišit a to i u nemovitostí v jedné ulici.


Rezervujte si svůj termín schůzky

Můžete si rezervovat schůzku ihned v kalendáři níže. Pokud si nejste jisti datumem, tak vyplňte všechny potřebné údaje a já se vám ozvu co nejdříve zpět nebo volejte ihned.