Odhad nemovitosti

Kdo odhad potřebuje?

Ocenění nemovitosti je v současné době důležitý z mnoha různých důvodů. Ať už se řadíte mezi prodejce, kteří chtějí svůj majetek prodat za dobrou cenu, nebo naopak sháníte místo k bydlení a odmítáte za nemovitost zaplatit více, než na kolik reálně přijde, určitě se vyplatí znát její skutečnou hodnotu. Kromě toho budete odhad nemovitosti potřebovat také v následujících případech:

  • odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení
  • odhad ceny nemovitosti pro účely rozvodového řízení
  • ocenění nemovitosti pro finanční úřad
  • ocenění nemovitosti za účelem sjednání hypotéky

K vyhotovení odhadu hodnoty nemovitosti slouží několik různých metod, ale každá má svá specifika. Pro indikaci obvyklé ceny (a nebo také tržní hodnoty) nejčastěji využívám porovnávací metodu, ve které porovnávám vypočítanou cenu nemovitosti s cenami podobných objektů, které jsou umístěné ve stejné lokalitě.Oceňovací metody

Porovnávací

Zřejmě nejvyužívanější metoda v oceňování nemovitostí. Používá se pro stanovení ceny obvyklé. S oceňovanou nemovitostí se porovnávají nejpodobnější nemovitosti v dané lokalitě a v daném časovém období.

Výnosová

Slouží ke stanovení ceny na základě budoucích výnosů, které nemovitost může generovat. Používá se často pro odhady komerčních nemovitostí nebo investiční nákupy bytů a bytových domů.

Nákladová

Pro odhady nemovitostí se používá zřídka. Touto metodou se sledují náklady na postavení nemovitosti. Používá se u nemovitostí, které jdou velice těžko porovnat. Jsou to například stavby dopravní infrastruktury.Cenu nemovitosti můžete spolehlivě zjistit díky odhadcům jako jsem já, kteří provádí odhad většinou na základě prohlídky a několika specifických parametrů. Ne vždy je přitom nutné mít k dispozici znalecký posudek o ceně přímo od soudního znalce. V určitých případech si totiž člověk vystačí s odhadem ceny nemovitosti od realitního makléře a odhadce.

Potřebujete-li poradit, jak nastavit cenu při prodeji nemovitosti, vyplatí se oslovit spíše odhadce živnostníka, který působí samostatně, nebo odhadce z konkrétní realitní kanceláře. Jejich služby mohou být zpoplatněny, ale nezávislí realitní makléři dnes často nabízí také odhad nemovitosti zdarma v případě prodeje s daným makléřem. To platí i o mých službách. Ve chvíli, kdy se rozhodnete dále využít mých služeb, tak máte odhad zdarma. O radu mě pak můžete požádat i za účelem ocenění nemovitosti pro dědické řízení nebo rozvod. Odhad s takovým účelem vypracovávám také nejčastěji.

Na cenu nemovitosti má významný vliv lokalita, ve které se nemovitost nachází. Kdybchom měli dva stejné byty na různých místech, výše odhadu bude zaručeně jiná a mnohdy velmi rozdílná. Nejkřiklavější rozdíl je samozřejmě byt v Praze a byt kdekoliv v menším (okresním) městě. I vám bude jasné, co tvoří tento rozdíl. Daná lokalita a vše co ji formuje. Spadá sem občanská vybavenost, sociální síť, pracovní příležitosti, kupní síla lidí, doprava, průmysl a environment. 

Další velký vliv na výši odhadu má samozřejmě nemovitost sama. Její stav, velikost, celkové provedení, vybavení a spoustu dalšího. V případě bytu obytná plocha, stáří, stav, podlaží, dispozice, orientace oken, balkon, zda je k bytu sklep, atd. Lidé si často myslí, že když soused o ulici vedle prodal za určitou částku, tak oni přeci musí také. Bohužel se cena může výrazně lišit a to i u nemovitostí v jedné ulici. Na realitním trhu dochází k cenovým změnám postupně a znatelné změny je možné zaznamenat zhruba po nejdříve čtvrt roce. Odhad pro banku, za účlem financování hypotečním úvěrem, nesmí být zpravidla starší než tři měsíce. Všeobecně se považuje za aktualní odhad do tří až šesti měsíců od vyhotovení.

Existují i faktory, které spíše cenu snižují, než zvyšují. Příklad: Blízkost průmyslového podniku je dobrá pro pracovní příležitosti, ale znečištění, častá nákladní doprava, hluk má větší dopad na cenu.

Jaký je rozdíl mezi odhadem a znaleckým posudkem?

U obou variant může být více podobných aspektů. Můžeme se dočkat stejné cenu za zpracování, stejného výpočtu i stejné výsledné ceny. Pro běžné účely si vystačíte i s online odhadem či odhadem od realitního makléře. V náročnějších situacích jako jsou dědická řízení, rozvodová řízení a hypoteční úvěry jsou vyžadovány klasické odhady tržní ceny nemovitosti.

Znalecký posudek se využívá v závažnějších situacích a vystupuje jako důkazní materiál. Situace, ve kterých je znalecký posudek vyžadován, jsou obvykle definované zákonem. Může to být například daňové přiznání. Z formálního hlediska je znalecký posudek akceptovatelný ve všech situacích u všech institucí. Znalecký posudek jako jediný oceňovací dokument je potvrzen kulatým razítkem soudního znalce či znaleckého ústavu. Z těchto důvodů je znalecký posudek ze všech dokumentů oceňujících nemovitosti obvykle nejdražší.

Odhad nemovitosti je jedna z prvních věcí, které budete muset při prodeji, dědickém nebo rozvodovém řízení obstarat. Rychlost vyhotovení a cena je mnohdy zásadní. Poskytnout vám kvalitní odhad je jednou z mých hlavních služeb pro vás klienty. Nabízím rychlý a férový přístup. Pro kvalitnější výstu je třeba, abych nemovitost viděla osobně. Rezervujte si proto termín mé návštěvy telefonicky (+420 725 426 343) nebo se podívejte na volné termíny k setkání v kanceláři.

Ceník

"Rychloodhad"

Potřebujete jen orientačně vědět jak si vaše nemovitost stojí na trhu, chcete si ověřit zhodnocení investiční nemovitosti v čase nebo jste prostě jen zvědaví? Tento odhad neobsahuje podrobnější analýzu, ale dozvíte se tržní hodnotu.

500 Kč

Odhad pro dědické nebo rozvodové řízení

Podrobný odhad tržní hodnoty. Cena za jednu nemovitost. V případě více nemovitostí je cena individuální dle počtu a náročnosti odhadu.

3 000 Kč

Odhad pro prodej

Podrobný odhad tržní hodnoty s analýzou vývoje počtu prodejů v dané lokalitě, průměrnou dobou prodeje, počet obdobných nemovitostí prodaných v posledních šesti měsících, vývoj cen podobných nemovitostí a další. V případě prodeje s námi je odhad ZDARMA.

3 000 Kč

Mám zájem o vypracování odhadu

Stačí vyplnit krátký dotazník níže se základními informacemi a já vše zpracuji.

Rezervujte si svůj termín schůzky

Můžete si rezervovat schůzku ihned v kalendáři níže. Pokud si nejste jisti datumem, tak vyplňte všechny potřebné údaje a já se vám ozvu zpět nebo volejte ihned.